Kolik stojí pohonné hmoty v Evropě?
Pokud se svým automobilem jedete, nebo jezdíte do zahraničí, můžete někde zaplatit za litr benzínu patnáct korun, ale i třeba čtyřicet tři. Pojďme si udělat přehled o průměrných cenách pohonných hmot v přepočtu na naší českou korunu (k listopadu 2018).
A začněme těmi nejdražšími
Nejdražší paliva v Evropě má Island, Itálie, Nizozemsko, nebo třeba Portugalsko a Norsko. U těchto zemí přesahují cenu i čtyřiceti korun. A to většinou jak benzínu, tak nafty. Třeba v Itálii, která je Čechy celoročně navštěvovaná, šplhají v průměru ceny až na čtyřiceti tři korun za litr. A to konkrétně 43,50 Kč za benzín a 40,90 Kč za naftu.
Levná paliva ve východní Evropě
Naopak třeba v takovém Bělorusku, Ukrajině, Moldávii, Rusku, nebo Makedonii, nepřesahují ani dvaceti pěti korun za litr. Nejlevnější paliva jsou v Bělorusku a Rusku. Tam Čech zaplatí v přepočtu za litr benzínu i nafty 15,80 Kč.
Jiné státy mají poměrně srovnatelné ceny s těmi našimi (u nás k listopadu 2018, je cena průměrně 33,70 Kč za benzín a 33,80 Kč za naftu). Výjimkou je možná Polsko. Díky kvalitně nastavené spotřební dani, u našich sousedů zaplatíte 30 Kč za benzín a 29 Kč za naftu.
Proč jsou pohonné hmoty drahé?
Důvodem je cena ropy. Ovlivňují ji i třeba politické vztahy mezi státy celého světa. Například sankce vůči ropné velmoci jako je Írán, sahají bohužel až do našich peněženek. Jedinou vyhlídkou pro snížení ceny za ropu, může být klesající poptávka. A v tom případě by musely ropné společnosti zlevnit z jejich nároku, aby jim fungoval dostatečný odbyt.
U nás je benzín nejdražší v Praze a nejlevnější na Královéhradecku
Cenu paliv v různých regionech ovlivňuje výše příjmu obyvatelstva. Rozdíl může činit i několik korun. Je to vlastně takový marketingový tah dodavatelů. O tom koneckonců svědčí i rozdílné ceny na dálnicích a běžných komunikacích. Na dálnici vám prostě nic jiného nezbude než využít čerpací stanice s vysokou cenou za palivo.