Barevné pilulky
Pokud jste někdy otočili balení vitamínu C, multivitamínu nebo něčeho podobného, jistě jste si všimli nenápadné poznámky: „neslouží jako náhražka pestré a vyvážené stravy“. Co nám tím výrobce vlastně říká? V podstatě to, že onen doplněk stravy není potřeba, pokud máme v pořádku stravování. Pokud jíte zdravě, máte na talíři dostatek čerstvého ovoce, zeleniny, kvalitních bílkovin a minimum mastných, sladkých a tučných jídel, měli byste být úplně v pohodě i bez zázračných tabletek. Naopak když jíte jako pětileté dítě, které někdo nechal bez dozoru ve fast foodu, tak vám nepomůže ani nacpaná lékárnička.
Něco jiného je to v situaci, kdy vaše tělo z nějakého důvodu potřebuje extra dávku živin. Například pokud jste sportovec, tak asi víte, že v nadcházejících letních měsících budete při sportu venku přicházet o sodík a draslík, které vaše tělo opustí spolu s potem. Těhotným ženám se často doporučuje zvýšit podíl železa, a lidem v oblastech, kde je málo slunečního svitu, zase pomáhá vitamín D. Pak se rozhodně není důvod umělé pomoci bránit. Hořčíkové tablety už zachránily od křečí nejednoho závodníka, a mutlivitamíny zase pomohly tam, kde bylo tělo oslabené nemocí nebo infekcí. Vitamin C je cenným bojovníkem proti chřipkám a nachlazení, a navíc, kdo by nemiloval ten moment, když se tableta pomalu rozpouští ve sklenici.
Takže, jak už to tak bývá, pravda je zase někde uprostřed. Lidé, co do sebe cpou každé ráno hrst tablet ve víře, že se dožijí stovky a více, asi svému tělu moc nepomáhají, a udělali by daleko lépe, kdyby peníze, co za tyto doplňky utratí, investovali do lepšího jídelníčku. Na druhou stranu zarytí odpůrci jakékoli chemické pomoci by měli pochopit, že občas jsou koncentrované dávky vitamínů opravdu tou nejjednodušší cestou ke zdraví. Univerzální zásada? Poslouchat a znát své tělo, ono si většinou přesně řekne, co potřebuje.